Кўплаб нашрлар замонавий гумбазлардан фойдаланишни зилзиладан кейин Чилонзорда қурилган янги маҳаллаларда гумбазли конструкцияларни қўллашни таклиф қилган меъмор Андрей Косинский ғоялари билан боғлайди. Унинг концепциялари йигирма йил ўтгач амалда қўлланди — Тошкент шаҳар лойиҳалаш давлат институти меъморлари Владимир Азимов ва Собир Адилов Чорсу бозори реконструкциясини лойиҳалаштиришни бошлаганларида.
Меъморий тарихчи Борис Чуховичнинг ёзишича, меъморларни Жазоирнинг Сиди-Бель-Аббес шаҳридаги гумбаз ҳам илҳомлантирган бўлиши мумкин.
1990-йилда мажмуа очибди: диаметри 86 метр бўлган асосий гумбазни ўраб турган 10–15 метрли етти кичик гумбаз қурилди. Асосий гумбазнинг плитка билан қопланиши ва охириги пардоз ишлари эса 1993-йилгача давом этди.
Пастки қаватда ертўла коридорлари ва кўплаб ёрдамчи хоналар жойлашган. Ҳозир биринчи қаватда гўшт ва сут маҳсулотлари савдоси, иккинчи қават галереясида зираворлар сотувчилари жойлашган. Кийим-кеча, уй-рўзғор буюмлари ва ҳунармандчилик маҳсулотлари савдоси учун алоҳида павильонлар қурилган.
Асосий гумбаз қурилиши билан бир вақтда шу номдаги «Чорсу» метро станцияси қурилиши бошланган ва у 1989-йил 6-ноябрда очибди.
2022-йил май ойида гумбазлардан бирини бузишга уриниш ҳақида хабар тарқалди. Блоглар ва ОАВдаги нашрлардан сўнг Маданий мерос агентлиги барча Чорсу гумбазлари Ўзбекистон маданий мерос объектлари рўйхатига киритилганини тасдиқлади.
Бозор устида сузиб турган ва узоқдан кўриниб турган фирюза гумбаз эски шаҳар панорамасининг асосий акценти бўлиб қолди, унинг гумбазлари остидаги савдо қаторларида сайр қилиш эса барча сайёҳлик маршрутларининг мажбурий бандига айланди.
Меъморчилик факультети
Тошкентликларга МУМ чап томонидаги юмалоқ бурчакли уч қаватли ғишт бино яхши таниш. У 1920-йилда ме...
Чилонзор савдо маркази
Савдо маркази — Чилонзордаги энг машҳур ва рамзий жой. У 1964-йилда ЎзССРнинг 40 йиллигига бағишлаб...
Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонави...
«Кўк гумбазлар» кафеси
1970-йилда очибдиган кафе меъмор Вили Исломович Муратов, муҳандис Е. Плацман ва рассом А. Кедрин ло...

The Dome of Chorsu Bazaar
Numerous publications link the modern use of traditional domes to the ideas of architect Andrey Kosinsky, who proposed using domed structures in the new Chilanzar districts built after the earthquake. His concepts were realised only twenty years later, when Tashkent City Design Institute architects Vladimir Azimov and Sabir Adylov began designing the reconstruction of Chorsu Bazaar.
Architecture historian Boris Chukhovich notes that the architects may also have been inspired by a dome built in the Algerian city of Sidi-Bel-Abbès.
In 1990 the complex opened: seven smaller domes (10–15 m in diameter) were built surrounding the main bazaar dome of 86 metres. However, the finishing and tiling of the main dome continued until 1993.
The lower level contains basement corridors with numerous utility rooms. Today the ground floor houses meat and dairy stalls, while spice vendors operate on the second-floor gallery. Separate pavilions were built for clothing, household goods, and handicrafts.
Construction of the main dome began simultaneously with the digging of the eponymous “Chorsu” metro station, which opened on 6 November 1989.
In May 2022, news emerged of an attempt to demolish one of the domes. Following publications in blogs and media, the Cultural Heritage Agency confirmed that all Chorsu domes are included in the list of cultural heritage sites of Uzbekistan.
The turquoise dome floating above the bazaar and visible from afar has become the main accent of the old city’s panorama, and walking through the trading rows beneath its vaults is now a mandatory part of every tourist route.
International Forums Palace “Uzbekistan”
The International Forums Palace “Uzbekistan” is one of the most magnificent and modern architectural...
The Lone SANIIRI Building
Tashkent residents are familiar with the beautiful building of unusual architecture featuring Easte...
Ukkosh Mosque
The mosque was built in the 15th century near the grave of the righteous Ukkosh on the ancient Sama...
Building of the Constitutional Court
The former Central Committee of the Communist Party of Uzbekistan building was constructed in 1964....