Ўзбекистон Давлат санъат музейи 1918-йилда Халқ университети музейи сифатида ташкил этилган. 1935-йилгача у Тошкентдаги князь Романов саройида жойлашган эди. 1935–1966-йилларда Халқ уйи биносида, зилзиладан кейин эса ҳозирги Тошкент фотосурат уйи жойлашган биносида фаолият юритган.
1974-йилда бузиб ташланган Халқ уйи ўрнида ёш меъморлар И. А. Абдулов, А. К. Никифоров ва С. А. Розенблюм музей учун янги ғайриоддий бино қуришди — улкан кўк рангли куб. Кубнинг юзлари алюминий квадратлар ва ичкарига юмшоқ тарқоқ ёруғлик ўтказувчи «стивит» шиша толали материал билан безатилган.
Кириш портали, пастки қават ва ички атриум кулранг мармар билан қопланган.
Дастлаб бино ғайриоддий туйулган бўлса-да, кейинчалик тошкентликлар кўникиб, уни севиб қолишди — ҳозир Амир Темур ва Шаҳрисабз кўчалари кесищмасини бу музейсиз тасаввур қилиб бўлмайди.
Мустақиллик йилларида реконструкция ўтказилди: биногнинг юқори қисмида устунлар ва аркалар пайдо бўлди, натижада дастлабки брутал кўриниш йўқолди.
2024-йилда музей биноси Ўзбекистон маданий мерос объектлари рўйхатига киритилди.
Ҳозирги вақтда (2025) музей реконструкция учун ёпиқ.
Мутахассислар уйи
Тошкентдаги «Мутахассислар уйи» 1934-йилда А. Павлов лойиҳаси бўйича конструктивизм услубида қурилг...
Мустақиллик майдони
Мустақиллик майдони асосий кўринишини 1966-йилги зилзиладан кейин олди — собиқ Қизил майдон ўлчами ...
Пойабзалчилар маданият саройи
Тошкент №1 пойабзал ишлаб чиқариш бирлашмаси пойабзалчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор К. Ско...
Халқаро форумлар саройи «Ўзбекистон»
Халқаро форумлар саройи «Ўзбекистон» Тошкентнинг энг улуғвор ва замонавий архитектура иншоотларидан ...

The State Museum of Arts of Uzbekistan was founded in 1918 as the People’s University Museum. Until 1935 it was housed in Prince Romanov’s palace in Tashkent. From 1935–1966 it occupied the People’s House building, and after the earthquake it was located in the building that now houses the Tashkent House of Photography.
In 1974, on the site of the demolished People’s House, young architects I. A. Abdulov, A. K. Nikiforov, and S. A. Rozenblyum built a new and unusual museum building — a huge blue cube. The faces of the cube are clad with aluminium squares and “stivit” fibreglass material that lets in soft diffused light.
The entrance portal, basement level, and inner atrium are finished in grey marble.
At first the building seemed unusual, but Tashkent residents soon grew accustomed to it and came to love it — today it is impossible to imagine the intersection of Amir Temur and Shahrisabz streets without this museum.
During the years of independence, a reconstruction was carried out: columns and arches were added to the upper part, which caused the original brutalist appearance to be lost.
In 2024, the museum building was included in the list of cultural heritage sites of Uzbekistan.
As of now (2025), the museum is closed for reconstruction.
The Youth Creativity Palace is an architectural complex built in 2008 on the initiative of Islam K...
Café “Ugolok” – one of the most famous in Tashkent
One of the oldest cafés in the city has preserved the unique taste of its signature “tapaka” chicke...
Chilanzar Shopping Centre
The shopping centre is the most famous and iconic place in Chilanzar. It opened in 1964 to mark the...
Tashkent Automobile and Road Institute
The Tashkent Automobile and Road Institute was established in 1972 based on the Automobile and Roa...