Шаҳарнинг шимоли-ғарбий қисмида Тошкентнинг энг катта меъморий мажмуаси — олийгоҳ шаҳарчаси жойлашган бўлиб, у Ўзбекистон Миллий университети ва Тошкент давлат техника университети биноларини бирлаштиради.
Олийгоҳ шаҳарчасини қуриш тўғрисидаги қарор 1959-йилда қабул қилинган эди, чунки бу ОТМларнинг факультетлари ва маъмурий бинолари шаҳар бўйлаб тарқаб кетган, эскирган ва таълим муассасаларининг ривожланишига тўсқинлик қилаётган эди.
Лойиҳа ишлаб чиқиш Москванінг «Гипровуз» олий ўқув юртлари лойиҳалаш институтига топширилди. Лойиҳа бош меъмори этиб Елена Калашникова тайинланди. У ҳамкасблари — меъморлар Е. Судаков, М. Ивашкин, М. Фёдорова, Е. Бабурская ҳамда муҳандислар Е. Егоров ва Н. Горбунов билан бирга ўша давр учун долзарб бўлган минимализм ва функционалликни биринчи ўринга қўйган лойиҳа яратди. Мажмуа маъмурий бинолар, ўқув корпуслари, маданият уйи ва талабалар ётоқхоналарини бирлаштирди. Қурилиш 1961-йилда бошланди; 1971-йилга келиб айрим факультетлар янги биноларда ўқув йилини бошлаб юборган эди.
Мажмуанинг асосий визуал белгисини 11 қаватли маъмурий бино ва ундан турли йўналишларга галереялар билан боғланган ўқув блоклари чиқадиган бош ўқув корпуси ташкил этади.
1980-йилларнинг бошида политехника институти маъмурий биноси қурилди, унинг машинасозлик, геология ва энергетика факультетлари эса 1971–1972-йилларда иш бошлаган эди.
Ҳозирги кунда Миллий университет таркибида 17 факультет, 85 кафедра ва тахминан 1300 нафар ўқитувчи фаолият юритади.
Политехника университети (1991-йилдан — Тошкент давлат техника университети; дастлаб Саноат институти, 1949-йилдан политехника институти) 1933-йилда университет факультетлари асосида ташкил этилган. 2017-йилда унга Ислом Каримов номи берилди. Ҳозир ТДТУда 8 факультет, 58 кафедра, 735 ўқитувчи бор ва 11 мингдан ортиқ талаба таҳсил олмоқда.
Шарқшунослик институти, ҳозир — Археология маркази
Миллий археология маркази биноси (аввал Шарқ қўлёзмалари институти, кейинроқ Шарқшунослик институти...
«Пойтахт» бизнес-маркази
Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институт...
Амир Темур Майдони
Сиз аллақачон тушунганингиздек, Тамерланнинг шахсияти Ўзбекистон учун жуда муҳим, шунинг учун Тошкен...
Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонаси
2012 йилда Тошкент ҳокимлиги ва Hyatt International ўртасида Hyatt Regency бренди остида меҳмонхона ...

На северо-западе города расположен крупнейший архитектурный комплекс Ташкента — вузгородок, объединяющий здания Национального университета Узбекистана и Ташкентского государственного технического университета.
Решение о строительстве вузгородка было принято в 1959 году, поскольку факультеты и административные корпуса этих вузов были разбросаны по городу, устарели и сдерживали развитие учебных заведений.
Разработка проекта была поручена московскому институту проектирования вузов «Гипровуз». Главным архитектором проекта назначили Елену Калашникову. Совместно с коллегами — архитекторами Е. Судаковым, М. Ивашкиным, М. Фёдоровой, Е. Бабурской, инженерами Е. Егоровым и Н. Горбуновым — она создала проект, отражающий актуальные на то время тенденции минимализма и приоритета функциональности. Комплекс объединил административные здания, учебные корпуса, дом культуры и студенческие общежития. Строительство началось в 1961 году; к 1971 году некоторые факультеты уже начали учебный год в новых зданиях.
Главным визуальным ориентиром комплекса служит 11-этажное административное здание и главный учебный корпус, от которого в разные стороны отходят соединённые галереями учебные блоки.
В начале 1980-х годов построено административное здание политехнического института, а его факультеты — механический, геологический и энергетический — начали работу ещё в 1971–1972 годах.
В составе НУУ сегодня — 17 факультетов, 85 кафедр и около 1300 преподавателей.
Политехнический университет (с 1991 года — Ташкентский государственный технический университет; изначально Индустриальный институт, с 1949 года — политехнический институт) был создан в 1933 году на базе факультетов университета. В 2017 году ему присвоено имя Ислама Каримова. Сейчас в ТГТУ работают 8 факультетов, 58 кафедр, 735 преподавателей и обучаются более 11 тысяч студентов.
Большой театр имени Алишера Навои
Одно из самых красивых и узнаваемых зданий Ташкента — театр имени Навои. Построен по проекту извест...
Ташкентская телебашня
В январе 2025 года исполнилось 40 лет одному из символов Ташкента — нашей телебашне. Первоначально...
Мавзолей Аль-Каффаль аш-Шаши
Условный список святых покровителей Ташкента традиционно открывается выдающимся деятелем эпохи перв...