Мутахассислар уйи Наркомзем лойиҳаси бўйича 1938 йилда меъмор Павлов лойиҳаси асосида қурилган ва Тошкентдаги иккинчи «мутахассислар уйи» бўлган. Бинода конструктивизм элементлари мавжуд, лекин устунлар, вазалар ва нақшли безакларнинг кўплиги уни пайдо бўлаётган «сталинский ампир» услубига киритишга асос беради. 50-йилларда «безаксизликка қарши кураш» кампанияси даврида барча «чиройли» безаклар олиб ташланган.
Бу уйда таниқли олимлар, маданият арбоблари, шифокорлар ва ёзувчилар яшаган.
Уй Урда да, Навоий проспектининг Лабзак кўчаси билан Т-шаклидаги чорраҳада жойлашган.
Бир пайтлар пойтахтдаги энг баланд ва чиройли уйлардан бири бўлган бу бино ҳозирда камтарона кўринади ва баланд дарахтлар орқасида деярли кўринмайди.
Шарофбой масжиди
XIX аср ўрталарида бадавлат татар тадбиркори Шарофбой (Шарофиддин Бой) масжид қурдирган, у бизгача ...
Вокзал
Бир вақтлар 1899 йилда Г. Сваричевский лойиҳаси бўйича қурилган Тошкент вокзали шаҳарнинг энг гўзал...
Хожа Аҳрор Валий жоме масжиди
Кўкалдош мадрасаси ёнидаги учта фируза рангли гумбаз узоқдан ҳам кўзга ташланади ва Тошкентнинг эс...
Адабиёт музейи, Ўзбекистон ёшлар театри
Навоий проспектидаги чиройли катта бино 1940-йилда меъмор Стефан Николаевич Полупанов лойиҳаси бўйи...

Дом специалистов на Урде
Дом специалистов Наркомзема построен в 1938 году по проекту архитектора Павлова и стал вторым «домом специалиста» в Ташкенте. Дом содержит элементы конструктивизма, но обилие помпезного декора с колоннами, вазонами и лепными украшениями дают основание отнести его к появившемуся «сталинскому ампиру». В 50-е годы в ходе кампании по борьбе с украшательством все «красивости» были удалены.
В этом доме проживали известные учёные, деятели культуры, врачи и писатели.
Дом расположен на Урде, на т-образном перекрёстке пересечения проспекта Навои с улицей Лабзак.
Когда-то один из самых высоких и красивых домов столицы сейчас выглядит скромно и почти скрыт за высокими деревьями.
Здание Ирригационного института
В 1934 году на базе двух факультетов Туркестанского университета был создан Ташкентский институт ин...
Вокзал
Когда-то ташкентский вокзал, построенный в 1899 году по проекту Г. Сваричевского, считался одним и...
Торговый дом Шемариных на Эски Джува
На площади перед базаром Чорсу находится старое кирпичное здание, привлекающее внимание.На фасаде в...