Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонавий шароитлар яратилган. Кенг пиёдалар ва велосипед йўлаклари, дам олиш зоналари, селфи зоналари, очиқ спорт майдончалари ва биохожатхоналар барпо этилган. Шунингдек, болалар учун экоплощадкалар ва арқон парклари, оилавий дам олиш масканлари ташкил этилган.
Ободонлаштирилган кўча 2025 йил сентябрь ойида очилиб, Республика болалар кутубхонасидан бошланиб, Яҳё Ғуломов кўчаси билан кесишган жойда автомобиллар учун кичик транспорт ҳалқаси яратилган ва Экопарк кириш қисмигача давом этади. Шастри ва Содиқ Азимов кўчалари билан кесишган жойда Лал Баҳодур Шастри бюсти жойлашган сквер ва 64-мактаб мавжуд.
Ўзбекистон овози кўчасида тўсиқсиз муҳит яратилган, кўп миқдорда гуллар ва буталар экилган, ўриндиқлар, чиқинди қутилари ва ёритиш тизими ўрнатилган. Автомобиль йўли бир қаторли қилиб торайтирилган, пуллик тўхташ жойлари мавжуд. Кафе ва ресторанлар столларини тротуарга чиқариб қўйишган.
Кўчада ҳар доим яратилган қулай ва чиройли зонани юқори баҳолаган шаҳарликлар ва сайёҳларни учратиш мумкин.
Бош почта
Бош почтанинг янги биноси 1984-йилда Шаҳрисабз кўчасида (собиқ Первомайская) очилган. Меъморлари — Г...
Меъморчилик факультети
Тошкентликларга МУМ чап томонидаги юмалоқ бурчакли уч қаватли ғишт бино яхши таниш. У 1920-йилда ме...
«Анхор» кафеси
Анҳор бўйидаги чойхона 1956 йилда меъмор В.М. Дмитриев лойиҳаси асосида қурилган ва Ўзбекистоннинг ...
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...

Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жителей и туристов. Обустроены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, зоны отдыха, селфи-зоны, открытые спортивные площадки и биотуалеты. Также созданы экоплощадки и веревочные парки для детей, места для семейного отдыха.
Обустроенная улица открыта в сентябре 2025 года, начинается от Республиканской детской библиотеки на пересечении с улицей Яхьё Гулямова, где создано небольшое транспортное кольцо для автомобилей, и продолжается до входа в Экопарк. На пересечении с улицами Шастри и Садыка Азимова расположены скверик с бюстом Лала Баходура Шастри и 64 школа.
На улице Узбекистон овози создано безбарьерное пространство, высажено много цветов и кустарников, установлены скамейки, урны и освещение. Проезжая часть сужена до одной полосы, предусмотрены платные парковки. Кафе и рестораны вынесли столики на тротуары.
На улице всегда можно встретить горожан и туристов, оценивших созданную удобную и красивую зону.
Девятиэтажка на Сапёрной площади
Это первое (или одно из первых) девятиэтажное здание в Ташкенте. В своё время оно вызывало удивлени...
Кауфманский приют
Жемчуг
Мавзолей Юнус-хана
Юнус-хан Моголистанский (1415-1487) был одарённым человеком, влиятельным политиком, владел террито...