📍Чилонзор туманида «Ҳисобот, мулоқот, тақдимот» форматида ҳудудни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, мавжуд муаммолар ва навбатдаги вазифалар жойида кўриб чиқилди. Жараёнларда Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзаков, масъул ташкилот ва идоралар раҳбарлари, маҳалла фаоллари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
➡️Кун давомида асосий эътибор одамларнинг кундалик ҳаётига бевосита таъсир қиладиган йўналишларга — коммунал инфратузилма, хавфсизлик, ободонлаштириш, жамоат маконлари, рақамли бошқарув, тадбиркорлик, бандлик ва ижтимоий соҳани ривожлантириш масалаларига қаратилди.
🧠 Дастлаб «Ақлли туман» платформаси асосида фаолият юритаётган Чилонзор тумани Вазиятлар марказининг имкониятлари тақдим этилди. Марказ орқали ҳудуддаги вазиятни реал вақт режимида кузатиш, турли идоралар маълумотларини бирлаштириш, муаммоларни тезкор аниқлаш ва улар бўйича бошқарув қарорларини қабул қилиш имкониятлари кўриб чиқилди.
🕐«Ботирма» маҳалласи ва Ал-Хоразмий кўчасидаги 24/7 гастрономик ҳудудда хавфсиз муҳитни таъминлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, ирригация тизимлари, ижтимоий инфратузилма ва маҳаллаларни комплекс ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Ал-Хоразмий кўчасида яратилган янги жамоат макони, пиёда ва велосипед йўлаклари, дам олиш ҳудудлари ҳамда тадбиркорлик учун яратилган шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
⛽️«Боғзор» маҳалласида эса энергия ва иссиқлик таъминотининг ишончлилигини оширишга қаратилган ишлар, замонавий когенерация подстанцияси фаолияти ҳамда коммунал инфратузилмани босқичма-босқич модернизация қилиш режалари кўриб чиқилди. Шунингдек, шаҳар муҳитида тўсиқсиз, қулай ва Тошкентнинг ягона дизайн ёндашувларига мос ечимларни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
🧑‍💻Савдо академиясида эса ёшлар ва иш излаётган фуқароларни меҳнат бозори талабларига мос касбларга тайёрлаш, назарий таълимни амалиёт билан боғлаш ва тингловчиларни бевосита иш жойига олиб чиқишга қаратилган тизим тақдим этилди.
💬Кун якунида Чилонзор фаоллари билан очиқ мулоқот ўтказилди. Унда туманнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши, маҳаллалардаги инфратузилма, таълим, тиббиёт, ободонлаштириш ва аҳоли мурожаатлари муҳокама қилинди. Кўтарилган масалалар бўйича масъуллар белгиланди, тегишли топшириқлар берилди ва уларнинг ижроси назоратга олинди.
➡️Бу форматнинг асосий мазмуни — ҳудуддаги вазиятни кабинетдан туриб эмас, бевосита жойида кўриш, одамларни тинглаш ва ҳар бир лойиҳа натижаси, аввало, аҳолининг кундалик ҳаётида сезилишини таъминлашдир.
Давлатимиз раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Чилонз...
ҲИСОБОТ, МУЛОҚОТ, ТАҚДИМОТ: Чилонзор туманида янги...
Пойтахт ҳокими Чилонзор туманидаги «Ботирма» МФЙ ҳамда Ал-Хоразмий кўчасида ташкил этилган 24/7 гастрономик масканда бўл...

📍В Чиланзарском районе в формате «Отчёт, диалог, презентация» на местах рассмотрели проводимую работу, существующие проблемы и дальнейшие задачи по развитию территории. В работе приняли участие хоким Ташкента Шавкат Умурзаков, руководители ответственных ведомств и организаций, актив махаллей и представители средств массовой информации.
➡️В течение дня основное внимание было сосредоточено на направлениях, которые напрямую влияют на повседневную жизнь людей: коммунальной инфраструктуре, безопасности, благоустройстве, общественных пространствах, цифровом управлении, предпринимательстве, занятости и развитии социальной сферы.
🧠 Одной из первых площадок стал Ситуационный центр Чиланзарского района, работающий на базе платформы «Умный район». Были представлены возможности мониторинга ситуации в режиме реального времени, интеграции данных различных ведомств, оперативного выявления проблем и принятия управленческих решений.
🕐В махалле «Ботирма» и на улице Ал-Хорезми обсуждались вопросы безопасной среды, профилактики правонарушений, состояния ирригационных систем, социальной инфраструктуры и комплексного развития махаллей. Здесь же ознакомились с результатами преобразования улицы Ал-Хорезми: развитием общественного пространства, пешеходных и велосипедных маршрутов, зон отдыха и условий для предпринимательства.
⛽️В махалле «Богзор» рассмотрели работу современной когенерационной подстанции, меры по повышению надёжности тепло- и энергоснабжения, а также планы поэтапной модернизации коммунальной инфраструктуры. Отдельное внимание уделили созданию безбарьерной городской среды и единых, эстетичных решений, соответствующих дизайн-коду Ташкента.
🧑‍💻В Академии торговли была представлена система подготовки кадров для сферы торговли и услуг, построенная на сочетании обучения и практики непосредственно на рабочем месте. Такой подход позволяет готовить специалистов под реальные потребности рынка труда и быстрее обеспечивать их занятость.
💬Завершилась работа открытым диалогом с активом Чиланзара. Обсуждались социально-экономическое развитие района, состояние инфраструктуры, вопросы образования, здравоохранения, благоустройства и обращения жителей. По поднятым вопросам определены ответственные исполнители, даны соответствующие поручения, а их реализация взята на контроль.
➡️Смысл такого формата — видеть ситуацию не из кабинета, а непосредственно на местах, слышать жителей и добиваться того, чтобы результат каждого проекта и каждого решения ощущался прежде всего в повседневной жизни людей.