Шаҳрисабз кўчасидаги BRT йўлаги фойдаланишга топширилди
Тошкент шаҳрида жамоат транспортига устуворлик бериш, автобуслар ҳаракатини тезкор ва барқарор ташкил этиш мақсадида Шаҳрисабз кўчасидаги BRT йўлагининг биринчи босқичи фойдаланишга топширилди.
Лойиҳанинг мазкур босқичи Шаҳрисабз, Миробод ва Шота Руставели кўчалари туташган айланма чорраҳадан Амир Темур шоҳ кўчаси билан кесишмагича бўлган 1,2 километрлик участкани қамраб олди.
🏗 Қурилиш жараёнида мавжуд асфальт қопламасини янгилаш билан чекланилмади. BRT йўлагида катта сиғимли автобусларнинг мунтазам ҳаракати ва доимий юкламаси ҳисобга олиниб, йўлнинг остқи конструкцияси тўлиқ қайта қурилди.
Бунинг учун айрим қисмларда 2 метрдан ортиқ чуқурликкача қазиш ишлари бажарилиб, мавжуд асос олиб ташланди ва йўл пойдевори қайта шакллантирилди. Грунт намлиги, тупроқнинг силжиши ва кейинчалик чўкиш хавфини камайтириш мақсадида геотекстиль қопламаси ётқизилди.
Шундан сўнг йўл асоси босқичма-босқич мустаҳкамланиб:
— 35 сантиметр қалинликдаги қум-шағал аралашмаси ётқизилди;
— M-75 маркали мустаҳкамловчи қатлам ташкил этилди;
— 9 сантиметр қалинликдаги йирик донали асфальт-бетон қатлами ётқизилди;
— якуний қоплама сифатида 5 сантиметр қалинликдаги ПШМА-20 қўлланилди.
🚌 BRT инфратузилмаси доирасида 5 та янги автобус бекати ташкил этилиб, жамоат транспорти учун алоҳида ҳаракат йўлаги шакллантирилди. BRT йўлаги умумий транспорт оқимидан бордюрлар орқали жисмонан ажратилди.
Бу ечим автобусларнинг тирбандликка камроқ боғлиқ ҳолда ҳаракатланиши, қатнов оралиғининг барқарорлигини таъминлаш ҳамда бекатларга хавфсиз кириб-чиқиш имкониятини яхшилашга хизмат қилади.
🚧 Қурилиш давомида йўл ҳаракати тўлиқ тўхтатилмади. Ишлар марказий қисмдаги тасмаларда босқичма-босқич олиб борилиб, транспорт воситалари ҳаракати кўчанинг икки йўналишидаги чекка ўнг тасмаларда сақлаб қолинди.
📍 1,2 километрлик ушбу участка Шаҳрисабз кўчасида BRT инфратузилмасини шакллантиришнинг биринчи босқичи ҳисобланади. Умумий лойиҳа доирасида Шаҳрисабз кўчасининг қарийб 3 километрлик қисмида BRT йўлагини ташкил этиш кўзда тутилган.
Шаҳрисабз кўчасидаги янги BRT участкасининг фойдаланишга топширилиши пойтахтда жамоат транспортига устуворлик берилган замонавий кўча инфратузилмасини босқичма-босқич шакллантириш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг давоми бўлди.
Янги Ўзбекистонда давлат бошқаруви тизимини очиқлик, шаффофлик ва ҳисобдорлик тамойиллари асосида ташкил этиш давлат сиё...

В Ташкенте введён в эксплуатацию первый этап BRT-полосы на улице Шахрисабз, реализованный в целях обеспечения приоритета общественного транспорта, а также повышения скорости и стабильности движения автобусов.
Данный этап проекта охватил участок протяжённостью 1,2 километра — от кругового перекрёстка на пересечении улиц Шахрисабз, Мирабад и Шота Руставели до пересечения с проспектом Амира Темура.
🏗 В ходе строительных работ не ограничились только обновлением существующего асфальтового покрытия. С учётом регулярного движения автобусов большой вместимости и постоянной нагрузки на BRT-полосу дорожная конструкция была полностью перестроена, включая нижнее основание.
Для этого на отдельных участках были проведены земляные работы на глубину более 2 метров, демонтировано существующее основание и заново сформировано дорожное полотно. Для снижения воздействия грунтовой влаги, предотвращения смещения почвы и последующего проседания был уложен геотекстиль.
После этого дорожное основание поэтапно было укреплено:
— уложена песчано-гравийная смесь толщиной 35 сантиметров;
— устроен укрепляющий слой марки М-75;
— уложен крупнозернистый асфальтобетон толщиной 9 сантиметров;
— в качестве финишного покрытия применён слой ЩМА-20 толщиной 5 сантиметров.
🚌 В рамках создания BRT-инфраструктуры были обустроены 5 новых автобусных остановок, а для общественного транспорта организована отдельная полоса движения. BRT-полоса физически отделена от общего транспортного потока бордюрами.
Такое решение позволяет снизить зависимость автобусов от заторов, повысить стабильность интервалов движения, а также создать более безопасные условия для подъезда к остановкам и выезда с них.
🚧 В период строительства движение транспорта полностью не перекрывалось. Работы проводились поэтапно на центральных полосах проезжей части, при этом движение в обоих направлениях сохранялось по крайним правым полосам улицы.
📍 Участок протяжённостью 1,2 километра является первым этапом формирования BRT-инфраструктуры на улице Шахрисабз. В рамках общего проекта предусматривается организация BRT-полосы примерно на 3-километровом участке улицы Шахрисабз.
Ввод в эксплуатацию нового участка BRT на улице Шахрисабз стал продолжением системной работы по поэтапному формированию в столице современной улично-дорожной инфраструктуры с приоритетом для общественного транспорта.
Сегодня в Народной приёмной пройдут три приёма гражданНапоминаем, что сегодня — 4 сентября в Народной приёмной состоятся...