«Самарқанд» чойхонаси
Меъмор — С. Сутягин, муҳандислар — А. Браславский ва В. Тен, рассомлар — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв ва А. Овсепян.
Пирамидага ўхшаған ўзига хос чойхона Самарқанднинг 2500 йиллиги муносабати билан 1970-йилларда қурилган. Ташқи томонга эгилган пилонлар ва улар орасидаги гумбаз биногнинг таниш «эртакдаги» силуэтини яратган. Совет даврида кириш олдида тошкентликларнинг катта авлоди яхши таниган Насриддин Афанди ҳайкали турарди.
Мустақиллик йилларида бино бир неча марта эгасини алмаштирди ва кўп марта реконструкция қилинди. Охирги, ташқи кўринишга ҳам таъсир қилган реконструкция 2017-йилда бўлиб ўтди. Олдинги ифодали кўринишдан фақат характерли эгилган пилонлар сақланиб қолди. Дастлабки меъморчиликнинг йўқолиши бинода турли ташкилотлар жойлашиб, улар ўз хоналарини умумий концепциясиз ва чойхонани асл ҳолига қайтариш истагисиз безашлари билан боғлиқ.
Совет даврида шаҳар аҳамиятидаги ёдгорликлар рўйхатига кирган чойхона бугун маданий мерос объекти мақомига эга эмас.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қи...
Адлия вазирлиги
Тошкентликларга яхши таниш, Бродвейдаги (Сайилгоҳ кўчаси) бинода ҳозир Адлия вазирлиги жойлашган бў...
Ҳамид Алимжон майдонидаги баланд уйлар
Бир вақтлари бу жой Асакин майдони деб аталган — йирик транспорт тугуни ва шаҳарнинг асосий йўналиш...
Кўкрак жарроҳлиги
Узуннасига чўзилган тўққиз қаватли бино Чилонзор кўчаси билан Кичик ҳалқа автомобил йўли (собиқ Фар...

Чайхана «Самарканд» построена в 1975 году на улице Самарканд-Дарваза.
Архитектор — С. Сутягин, инженеры — А. Браславский и В. Тен, художники — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв и А. Овсепян.
Необычная чайхана, напоминающая пирамиду, была возведена к 2500-летию Самарканда, отмечавшемуся в 1970-е годы. Наклонные наружные пилоны и купол между ними создавали узнаваемый «сказочный» силуэт постройки. В советские годы перед входом стояла скульптура Насреддина Афанди, хорошо знакомая старшему поколению ташкентцев.
В годы независимости здание несколько раз меняло владельцев и неоднократно реконструировалось. Последняя реконструкция, затронувшая и внешний облик, прошла в 2017 году. От прежнего выразительного облика сохранились лишь характерные наклонные пилоны. Утрата первоначальной архитектуры связана и с тем, что в здании размещаются разные организации, оформляющие свои помещения без общей концепции и без стремления вернуть чайхане её оригинальный вид.
Чайхана, которая в советское время входила в список памятников городского значения, сегодня не имеет статуса объекта культурного наследия.
Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жител...
Дворец культуры обувщиков
Дворец культуры обувщиков Ташкентского производственного обувного объединения № 1 построен в 1936 г...
Государственный музей истории Тимуридов
Музей открыт в 1996 году по инициативе президента Ислама Каримова к 660-летию со дня рождения Амир ...
Ташкентский Дом фотографии
Одно из самых популярных заведений Ташкента — Дом фотографии. В нём постоянно проходят выставки фот...