Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институти лойиҳаси бўйича (меъмор — Ричард Блезе ва бошқалар) қурилишни бошлаган. Узоқ вақт бино скелети тугалланмаган ҳолда қолиб кетган. 2010 йилда шу асосда «Пойтахт» бизнес-маркази очилди.
Бинода компаниялар офислари жойлашган, олтинчи қаватда конференциялар ўтказилган; иккита юқори қават меҳмонхона томонидан эгалланган.
2022 йилда объект БАА компанияси томонидан сотиб
олиниб, реконструкция бошланди.
Реконструкциягача бино «каримовча» услубга мос эди: оқ
деворлар, кўк ойналар ва гранит соколь.
Бир вақтлар 1899 йилда Г. Сваричевский лойиҳаси бўйича қурилган Тошкент вокзали шаҳарнинг энг гўзал...
Сквердаги курант соатлари пойтахтнинг диққатга сазовор жойларидан бири. Шарқий Пруссия шаҳарчасидаг...
Истиқбол ва Шаҳрисабз кўчалари чорраҳасида жойлашган гўзал, қадимий ғиштин бино тошкентликларга ях...
Бош почтанинг янги биноси 1984-йилда Шаҳрисабз кўчасида (собиқ Первомайская) очилган. Меъморлари — Г...

Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института УзНИП градостроительства (архитектор — Ричард Блезе и др.). Долгое время остов здания оставался недостроенным. В 2010 году на его основе был открыт бизнес-центр «Пойтахт».
В здании располагались офисы компаний, на шестом этаже
проводились конференции; два верхних этажа занимала гостиница.
В 2022 году объект выкупила компания из ОАЭ и начала
реконструкцию.
До реконструкции здание соответствовало «каримовскому»
стилю: белые стены, синие стекла и гранитный цоколь.
Все не раз видели красивое здание с круглой башней на Ц1, многие даже знают, что в нём расположена...
Все ташкентцы обращают внимание на здание посольства Франции, расположенное на углу улиц Яхьё Гуля...
Центральный универмаг, или ЦУМ, давно стал главным ориентиром для таксистов и ташкентцев, несмотря...