Тошкентда тўхташ ва тўхтаб туриш қоидабузарликларига қарши чоралар кучайтирилади
Қулай, хавфсиз ва тартибли шаҳарни яратиш — Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳамда Йўл ҳаракатини ташкил этиш марказининг асосий вазифаларидан биридир. Бу борадаги ишлар аллақачон бир неча йўналишда олиб борилмоқда: пиёдалар учун мўлжалланган жойларни бўшатиш, бекатларни тартибга солиш, ҳаракат хавфсизлигини ошириш, жамоат транспортини ривожлантириш ва шаҳар муҳити сифатини яхшилаш.
Бу ишларнинг кейинги босқичи тўхташ ва тўхтаб туриш қоидаларининг бузилишига нисбатан қатъиятлироқ чора кўриш амалиётини жорий этишдан иборат бўлади.
Пойтахтнинг турли туманларида автомобилларнинг пиёдалар йўлакларида, ўтиш жойлари яқинида, бекатларда, яшил ҳудудларда, шунингдек, тўхташ ёки тўхтаб туришни тақиқловчи белгилар ўрнатилган жойларда қолдирилиши ҳолатлари мунтазам қайд этилмоқда. Бундай қоидабузарликлар одамларнинг хавфсиз ва эркин ҳаракатланишига, жамоат транспорти, махсус техника ва бошқа йўл ҳаракати қатнашчиларининг қатновига тўсқинлик қилади.
Айниқса, бундай вазиятлар кексалар, болалар аравачасидаги ота-оналар, ногиронлиги бўлган шахслар ва болалар учун қийинчилик туғдиради.
Шу муносабат билан, шаҳарда бундай қоидабузарликларга нисбатан янада қатъий чоралар кўриш амалиётига ўтилади. Тўхташ ва тўхтаб туриш қоидаларини бузган ҳолда қолдирилган автомобиллар белгиланган тартибда эвакуация қилиниб, махсус жарима майдончаларига жойлаштирилади.
Ушбу чора-тадбирларнинг мақсади — кўчаларда тартибни ўрнатиш, ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш ва шаҳар муҳитининг асосий тамойилини тиклаш: жамоат жойлари барча аҳоли учун очиқ, хавфсиз ва қулай бўлиши керак.
Ҳайдовчиларни огоҳлантирамиз: тўхташ ва тўхтаб туриш учун жой танлаётганда йўл ҳаракати қоидаларига қатъий риоя қилинг ҳамда автомобилларни тақиқланган, пиёдалар, жамоат транспорти, махсус техника ҳаракатига ҳалақит берадиган ёки хавфсизликка таҳдид соладиган жойларда қолдирманг.

В Ташкенте усилят меры против нарушений правил остановки и стоянки
Создание комфортного, безопасного и упорядоченного города — одна из ключевых задач хокимията и Центра организации дорожного движения города Ташкента. Эта работа уже ведётся по нескольким направлениям: освобождение пешеходных пространств, упорядочение остановочных зон, повышение безопасности движения, развитие общественного транспорта и улучшение качества городской среды.
Следующим этапом этой работы станет более строгая практика реагирования на нарушения правил остановки и стоянки.
В разных районах столицы регулярно фиксируются случаи, когда автомобили оставляют на тротуарах, у пешеходных переходов, на остановках, зелёных зонах, а также в местах, где установлены знаки, запрещающие остановку или стоянку. Такие нарушения мешают безопасному и свободному передвижению людей, движению общественного транспорта, спецтехники и других участников дорожного движения.
Особенно подобные ситуации создают препятствия для пожилых граждан, родителей с детскими колясками, людей с инвалидностью и детей.
В связи с этим город переходит к более строгой практике реагирования на такие нарушения. Автомобили, оставленные с нарушением правил остановки и стоянки, будут эвакуироваться и размещаться на специализированных штрафных стоянках в установленном порядке.
Цель этих мер — обеспечить порядок на улицах, безопасность движения и восстановить базовый принцип городской среды: общественное пространство должно быть доступным, безопасным и удобным для всех жителей.
Предупреждаем водителей: при выборе места для остановки и стоянки необходимо строго соблюдать правила дорожного движения и не оставлять автомобили там, где это запрещено, мешает движению людей, общественному транспорту, спецтехнике или создаёт угрозу безопасности.