Маҳаллий Кенгашлар фаолиятида янги самарали бошқарув механизмлари жорий этилмоқда
Олий Мажлис Сенатининг бугунги 15-ялпи мажлисида «Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида»ги Қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги Қонун муҳокама қилиниб, сенаторлар томонидан маъқулланди.
🔺 Қонун билан маҳаллий вакиллик органлари фаолиятига қатор муҳим янгиликлар киритилмоқда:
✅ Маҳаллий Кенгашларда Кенгаш раиси ўринбосари институти жорий этилади. У бир вақтнинг ўзида Кенгаш котибияти мудири вазифасини ҳам амалга оширади.
✅ Кенгашлар фаолиятининг узлуксизлигини таъминлаш мақсадида Кенгаш Раёсати ташкил этилади. Унинг таркибига Кенгаш раҳбарияти, доимий комиссиялар ва сиёсий партия гуруҳлари раҳбарлари киради.
✅ «Кенгаш соати» институти жорий этилмоқда. Энди депутатлар аҳолини қийнаётган долзарб масалалар юзасидан маҳаллий давлат органлари ва мутасаддилардан тезкор жавоб олиш имкониятига эга бўладилар.
💬 Сенаторлар таъкидлаганидек, ушбу Қонун Президентимизнинг 2025 йил 23 июндаги ПФ–98-сонли Фармони ижросини таъминлашга хизмат қилиб, «Кучли Кенгаш – ҳисобдор ва ташаббускор ҳоким» тамойилини амалда қарор топтиришда муҳим қадам бўлади.
📝 Қонуннинг қабул қилиниши:
— вакиллик назорати таъсирчанлигини кучайтиришга; — ҳудудий муаммоларни ҳал этиш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

New Effective Management Mechanisms Are Being Introduced in the Activities of Local Councils
At today’s 15th plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the Law on Amendments and Additions to the Law “On Local State Authorities” was discussed and approved by the senators.
🔺 The Law introduces a number of important innovations into the activities of local representative bodies:
✅ The institution of Deputy Chairman of the Council is being introduced in local Kengashes. He will simultaneously perform the duties of the Head of the Council Secretariat.
✅ To ensure the continuity of the Councils’ activities, the Presidium of the Council is being established. It will include the leadership of the Council, chairpersons of permanent commissions, and heads of political party factions.
✅ The institution of “Council Hour” is being introduced. Now deputies will have the opportunity to promptly receive responses from local state bodies and responsible officials on pressing issues affecting the population.
💬 As noted by the senators, this Law will serve to ensure the implementation of the President’s Decree No. PF-98 dated June 23, 2025, and will become an important step in putting into practice the principle “Strong Council — Accountable and Proactive Hokim”.
📝 The adoption of the Law will contribute to:
— increasing the effectiveness of representative oversight; — improving the efficiency of solving territorial problems.