Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси Хитой Халқ Республикасига расмий ташриф доирасида «China Railway Construction Corporation» компанияси раҳбарияти билан учрашув ўтказди
📈 Музокаралар давомида томонлар Тошкент шаҳрини комплекс реновация қилиш, шаҳар инфратузилмасини модернизациялаш ҳамда шаҳарсозлик ва экология соҳаларига замонавий ечимларни жорий этиш бўйича ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди.
🇺🇿 Тошкент шаҳар ҳокими компанияга реновация ҳудудларидаги лойиҳаларни амалга оширишда, шунингдек, замонавий экологик стандартлар ва технологияларни қўллаган ҳолда қурилиш ва маиший чиқиндиларни қайта ишлайдиган ихтисослаштирилган полигон қуришда иштирок этиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф этди.
🤔 Бундан ташқари, учрашувда пойтахт транспорт инфратузилмасини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар Тошкент шаҳрида замонавий пулли автомобиль йўлларини қуриш лойиҳаларини, жумладан, узунлиги қарийб 100 километр бўлган ҳалқа пулли йўлини ҳамда келгуси йилларда қурилиши режалаштирилаётган янги халқаро аэропорт йўналишида шаҳарнинг марказий қисмидан ўтувчи янги пулли магистрал қурилишини амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилди.
🧠 Шунингдек, музокаралар доирасида «China Railway Construction Corporation» компаниясининг тажриба ва салоҳиятини жалб қилган ҳолда ижтимоий инфратузилма объектлари, жумладан, замонавий мактаблар, болалар боғчалари, тиббиёт муассасалари ва бошқа ижтимоий аҳамиятга эга объектлар қуриш масалалари кўриб чиқилди.
🤔 Компания вакиллари тақдим этилган ташаббусларни ўрганишдан манфаатдор эканликларини билдириб, Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан амалий ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканликларини қайд этдилар.

В рамках официального визита в Китайскую Народную Республику делегация хокимията города Ташкента во главе с хокимом города Шавкатом Умурзаковым провела встречу с руководством компании China Railway Construction Corporation.
📈В ходе переговоров стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере комплексной реновации города Ташкента, модернизации городской инфраструктуры и внедрения современных решений в области градостроительства и экологии.
🇺🇿Хоким города Ташкента предложил компании рассмотреть возможность участия в реализации проектов на территориях реновации, а также в строительстве специализированного полигона по переработке строительных и бытовых отходов с применением современных экологических стандартов и технологий.
🤔Кроме того, отдельное внимание в ходе встречи было уделено вопросам развития транспортной инфраструктуры столицы. Стороны обсудили перспективы реализации проектов по строительству современных платных автомобильных дорог в городе Ташкенте, включая строительство кольцевой платной дороги протяжённостью порядка 100 километров, а также новой платной магистрали от центральной части города в направлении нового международного аэропорта, строительство которого планируется в последующие годы.
🧠 Также в рамках переговоров были рассмотрены вопросы строительства объектов социальной инфраструктуры, включая современные школы, детские сады, медицинские учреждения и иные социально значимые объекты с привлечением опыта и компетенций компании China Railway Construction Corporation.
🤔Представители компании выразили заинтересованность в изучении представленных инициатив и отметили готовность к дальнейшему развитию практического взаимодействия с хокимиятом города Ташкента.