Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 20 декабрдаги «Ҳудудларда юқори иқтисодий ўсиш ва аҳоли бандлигини таъминлашнинг янги тизимини йўлга қўйиш ҳамда бу борада маҳаллий ҳокимликларнинг роли ва масъулиятини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги PF-223-сон Фармони асосида Чилонзор туманида комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
📊 2026 йилнинг 2-чораги якунлари бўйича Чилонзор туманида PF-223-сон Фармонида белгиланган вазифалар ижроси сарҳисоб қилинди.
Сарҳисоб давомида туманда:
🔹 хизматлар соҳаси ҳажми 26,4 трлн сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 125,3 фоизга етгани;
🔹 саноат маҳсулотлари ҳажми 9,5 трлн сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 113,1 фоиз бўлгани;
🔹 тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш доирасида 165 та микролойиҳа амалга оширилгани;
🔹 тадбиркорлик дастурлари доирасида 24,0 млрд сўмлик кредитлар ажратилгани;
🔹 «Champion» тадбиркорлар фаолиятини кенгайтириш бўйича белгиланган 2 та лойиҳа тўлиқ бажарилгани;
🔹 аҳоли бандлигини таъминлаш, яширин иш ўринларини легаллаштириш ва аҳолининг даромадларини ошириш бўйича ҳам муайян натижаларга эришилгани қайд этилди.
✅ Сессияда Чилонзор туманида PF-223-сон Фармони асосида белгиланган вазифалар ижроси бўйича амалга оширилган ишлар юқори баҳоланиб, қатор кўрсаткичларнинг белгиланган режага нисбатан орттириб бажарилгани алоҳида эътироф этилди.
Хусусан, хизматлар соҳасида ўсиш суръати 125,3 фоизни ташкил этгани туманда иқтисодий фаоллик изчил ошиб бораётганини кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, сессияда эришилган натижаларни янада мустаҳкамлаш, келгусида белгиланган вазифаларни сифатли ва самарали амалга ошириш, янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди.

В Чиланзарском районе на системной основе реализуются мероприятия по комплексному социально-экономическому развитию в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 20 декабря 2024 года № PF-223 «О мерах по внедрению новой системы обеспечения высоких темпов экономического роста и занятости населения в регионах, а также повышению роли и ответственности местных органов власти в этом направлении».
📊 По итогам второго квартала 2026 года в Чиланзарском районе были подведены итоги выполнения задач, определённых Указом № PF-223.
В ходе подведения итогов отмечено, что в районе:
🔹 объём услуг составил 26,4 трлн сумов, а темп роста достиг 125,3 процента;
🔹 объём промышленной продукции составил 9,5 трлн сумов, при темпе роста 113,1 процента;
🔹 в рамках поддержки предпринимательства реализовано 165 микропроектов;
🔹 в рамках предпринимательских программ выделено 24,0 млрд сумов кредитов;
🔹 2 проекта, предусмотренные для расширения деятельности предпринимателей категории «Champion», полностью выполнены;
🔹 также достигнуты определённые результаты в обеспечении занятости населения, легализации неформальной занятости и повышении доходов населения.
На сессии была высоко оценена работа, проведённая в Чиланзарском районе по выполнению задач, определённых Указом № PF-223. Отдельно отмечено перевыполнение ряда установленных показателей.
В частности, темп роста в сфере услуг составил 125,3 процента, что свидетельствует о последовательном повышении экономической активности в районе.
Вместе с тем на сессии были определены приоритетные задачи по дальнейшему укреплению достигнутых результатов, качественному и эффективному выполнению поставленных задач, созданию новых рабочих мест и повышению благосостояния населения.