Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 20 декабрдаги «Ҳудудларда юқори иқтисодий ўсиш ва аҳоли бандлигини таъминлашнинг янги тизимини йўлга қўйиш ҳамда бу борада маҳаллий ҳокимликларнинг роли ва масъулиятини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги PF-223-сон Фармони асосида Чилонзор туманида комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
📊 2026 йилнинг 2-чораги якунлари бўйича Чилонзор туманида PF-223-сон Фармонида белгиланган вазифалар ижроси сарҳисоб қилинди.
Сарҳисоб давомида туманда:
🔹 хизматлар соҳаси ҳажми 26,4 трлн сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 125,3 фоизга етгани;
🔹 саноат маҳсулотлари ҳажми 9,5 трлн сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 113,1 фоиз бўлгани;
🔹 тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш доирасида 165 та микролойиҳа амалга оширилгани;
🔹 тадбиркорлик дастурлари доирасида 24,0 млрд сўмлик кредитлар ажратилгани;
🔹 «Champion» тадбиркорлар фаолиятини кенгайтириш бўйича белгиланган 2 та лойиҳа тўлиқ бажарилгани;
🔹 аҳоли бандлигини таъминлаш, яширин иш ўринларини легаллаштириш ва аҳолининг даромадларини ошириш бўйича ҳам муайян натижаларга эришилгани қайд этилди.
✅ Сессияда Чилонзор туманида PF-223-сон Фармони асосида белгиланган вазифалар ижроси бўйича амалга оширилган ишлар юқори баҳоланиб, қатор кўрсаткичларнинг белгиланган режага нисбатан орттириб бажарилгани алоҳида эътироф этилди.
Хусусан, хизматлар соҳасида ўсиш суръати 125,3 фоизни ташкил этгани туманда иқтисодий фаоллик изчил ошиб бораётганини кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, сессияда эришилган натижаларни янада мустаҳкамлаш, келгусида белгиланган вазифаларни сифатли ва самарали амалга ошириш, янги иш ўринлари яратиш ҳамда аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди.

Systematic measures are being implemented in Chilanzar District to ensure comprehensive socio-economic development in accordance with Decree No. PF-223 of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 20, 2024, “On Measures to Establish a New System for Ensuring High Economic Growth and Employment in the Regions and Increasing the Role and Responsibility of Local Authorities in This Area.”
📊 Following the results of the second quarter of 2026, the implementation of the tasks set out in Presidential Decree No. PF-223 was reviewed in Chilanzar District.
The review noted that in the district:
🔹 the volume of services reached UZS 26.4 trillion, with a growth rate of 125.3 percent;
🔹 industrial output amounted to UZS 9.5 trillion, with a growth rate of 113.1 percent;
🔹 165 microprojects were implemented as part of entrepreneurship support measures;
🔹 UZS 24.0 billion in loans were allocated under entrepreneurship support programs;
🔹 two projects aimed at expanding the activities of “Champion” entrepreneurs were fully completed;
🔹 certain results were also achieved in ensuring employment, legalizing informal jobs, and increasing household incomes.
At the session, the work carried out in Chilanzar District to implement the tasks set out in Decree No. PF-223 was highly evaluated. Particular recognition was given to the fact that a number of established targets were exceeded.
In particular, the growth rate in the services sector reached 125.3 percent, demonstrating a steady increase in economic activity in the district.
At the same time, the session identified priority tasks aimed at further consolidating the results achieved, ensuring the high-quality and effective implementation of future objectives, creating new jobs, and improving the well-being of the population.