Тошкентдаги бир қатор ташкилотларда иш кунини соат 8:00 дан бошлаш таклиф қилинмоқда
Тошкент шаҳар ҳокимлиги шаҳар ва туман ҳокимликлари, шаҳар бошқармалари ҳамда уларга қарашли бўлинмаларнинг иш вақтини 8:00 дан 17:00 гача этиб белгилаш таклифини жамоатчилик муҳокамасига қўймоқда.
✔️ Иш кунининг давомийлиги ўзгармайди — ходимлар ишни бир соат эртароқ бошлаб, бир соат эртароқ якунлайдилар.
Бугунги кунда кўплаб ижтимоий муассасалар, айрим давлат ташкилотлари, шунингдек, кўплаб корхона ва ташкилотларда иш куни соат 8:00 да бошланади. Шу вақтдан бошлаб шаҳарда фаол ҳаёт бошланади, аҳоли давлат ва шаҳар хизматларига мурожаат қилади. Шу боис шаҳар ҳокимлиги ва унга қарашли хизматларнинг ҳам фуқароларга айни вақтдан бошлаб хизмат кўрсатишга тайёр бўлиши муҳим.
Иш жадвалларини уйғунлаштириш бир нечта идора иштирокини талаб қиладиган масалаларни тезроқ мувофиқлаштириш имконини ҳам беради.
⌛ Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази томонидан транспорт оқимлари таҳлили ва моделлаштирилиши шуни кўрсатмоқдаки, иш бошланиш вақтларини тақсимлаш эрталабки тиғиз пайтларда йўл тармоғига тушадиган юкламани камайтиришга ёрдам беради. Янги график жорий этилганда тушлик вақти ҳам шунга мос равишда ташкил этилиб, кун давомида транспорт оқимлари ҳамда умумий овқатланиш объектларига тушадиган юкламани янада бир маромда тақсимлаш имконини беради.
Якуний қарор қабул қилишдан олдин пойтахт аҳолисининг фикрини эшитиш биз учун муҳим.
Агар таклиф овоз бериш натижаларига кўра аҳоли томонидан қўллаб-қувватланса, Тошкент шаҳар ҳокимлиги уни белгиланган тартибда келишиш учун касаба уюшмалари ташкилотларининг кўриб чиқишига киритади.
Қуйидаги сўровномада иштирок этиб, ўз муносабатингизни билдиринг. Агар таклиф аҳоли томонидан қўллаб-қувватланса, белгиланган тартибда касаба уюшмалари билан келишиш учун киритилади. Сўровнома натижалари жорий йилнинг 28-август куни сарҳисоб қилинади.

Хокимият города Ташкента выносит на общественное обсуждение предложение установить для городского и районных хокимиятов, городских управлений и подведомственных им подразделений рабочее время с 8:00 до 17:00.
✔️ Продолжительность рабочего дня не изменится — сотрудники будут начинать и завершать работу на один час раньше.
Сегодня многие социальные учреждения, отдельные государственные организации, а также предприятия и организации начинают работу уже в 8:00. К этому времени город фактически начинает активную работу, и жители уже обращаются за государственными и городскими услугами. Поэтому важно, чтобы городская администрация и подведомственные службы также были готовы обслуживать жителей с этого времени.
Синхронизация графиков также позволит оперативнее координировать решение вопросов, требующих участия нескольких ведомств.
⌛️ Анализ и моделирование транспортных потоков, проведённые ЦОДД, показывают, что распределение времени начала рабочего дня позволит снизить нагрузку на улично-дорожную сеть в утренние часы пик. При переходе на новый график будет соответствующим образом скорректировано и время обеденного перерыва, что поможет более равномерно распределить в течение дня как транспортные потоки, так и нагрузку на объекты общественного питания.
Перед принятием окончательного решения нам важно услышать мнение жителей столицы.
Если по итогам голосования предложение получит поддержку жителей, хокимият города Ташкента внесёт его на рассмотрение профсоюзных организаций для согласования в установленном порядке.
Примите участие в опросе ниже и поделитесь своей позицией. Если предложение получит поддержку жителей, оно будет в установленном порядке направлено на согласование с профсоюзными организациями. Результаты опроса будут подведены 28 августа текущего года