Тошкентдаги бир қатор ташкилотларда иш кунини соат 8:00 дан бошлаш таклиф қилинмоқда
Тошкент шаҳар ҳокимлиги шаҳар ва туман ҳокимликлари, шаҳар бошқармалари ҳамда уларга қарашли бўлинмаларнинг иш вақтини 8:00 дан 17:00 гача этиб белгилаш таклифини жамоатчилик муҳокамасига қўймоқда.
✔️ Иш кунининг давомийлиги ўзгармайди — ходимлар ишни бир соат эртароқ бошлаб, бир соат эртароқ якунлайдилар.
Бугунги кунда кўплаб ижтимоий муассасалар, айрим давлат ташкилотлари, шунингдек, кўплаб корхона ва ташкилотларда иш куни соат 8:00 да бошланади. Шу вақтдан бошлаб шаҳарда фаол ҳаёт бошланади, аҳоли давлат ва шаҳар хизматларига мурожаат қилади. Шу боис шаҳар ҳокимлиги ва унга қарашли хизматларнинг ҳам фуқароларга айни вақтдан бошлаб хизмат кўрсатишга тайёр бўлиши муҳим.
Иш жадвалларини уйғунлаштириш бир нечта идора иштирокини талаб қиладиган масалаларни тезроқ мувофиқлаштириш имконини ҳам беради.
⌛ Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази томонидан транспорт оқимлари таҳлили ва моделлаштирилиши шуни кўрсатмоқдаки, иш бошланиш вақтларини тақсимлаш эрталабки тиғиз пайтларда йўл тармоғига тушадиган юкламани камайтиришга ёрдам беради. Янги график жорий этилганда тушлик вақти ҳам шунга мос равишда ташкил этилиб, кун давомида транспорт оқимлари ҳамда умумий овқатланиш объектларига тушадиган юкламани янада бир маромда тақсимлаш имконини беради.
Якуний қарор қабул қилишдан олдин пойтахт аҳолисининг фикрини эшитиш биз учун муҳим.
Агар таклиф овоз бериш натижаларига кўра аҳоли томонидан қўллаб-қувватланса, Тошкент шаҳар ҳокимлиги уни белгиланган тартибда келишиш учун касаба уюшмалари ташкилотларининг кўриб чиқишига киритади.
Қуйидаги сўровномада иштирок этиб, ўз муносабатингизни билдиринг. Агар таклиф аҳоли томонидан қўллаб-қувватланса, белгиланган тартибда касаба уюшмалари билан келишиш учун киритилади. Сўровнома натижалари жорий йилнинг 28-август куни сарҳисоб қилинади.

The Tashkent City Administration is submitting for public discussion a proposal to set the working hours of the city and district administrations, city departments, and their subordinate units from 8:00 to 17:00.
✔️ The duration of the working day will not change — employees will start work one hour earlier and finish one hour earlier.
Today, the working day begins at 8:00 in many social institutions, some state organizations, as well as in many enterprises and organizations. From this time, active life begins in the city, and the population turns to state and city services. Therefore, it is important that the city administration and its subordinate services are also ready to serve citizens starting from the same time.
Harmonizing work schedules will also make it possible to coordinate issues requiring the participation of several agencies more quickly.
⌛ Analysis and modeling of traffic flows by the Road Traffic Organization Center show that distributing the start times of work helps reduce the load on the road network during morning peak hours. When the new schedule is introduced, lunch time will also be organized accordingly, which will make it possible to distribute more evenly the load on traffic flows and public catering facilities throughout the day.
It is important for us to hear the opinion of the capital’s population before making a final decision.
If the proposal is supported by the population according to the voting results, the Tashkent City Administration will submit it in the established manner for consideration by trade union organizations for approval.
Participate in the survey below and express your attitude. If the proposal is supported by the population, it will be submitted in the established manner for agreement with the trade unions. The survey results will be summarized on August 28 of this year.