Bogʻkucha massivi, sobiq Ts-27
Bogʻkucha massividagi oʻziga xos binolar meʼmorlar G. Korobtsev, S. Adilov, I. Koptelova, L. Adamov va A. Muxamedshin loyihalari boʻyicha, shuningdek muhandislar T. Shaxsuvaryan va Ye. Chincheva ishtirokida qurilgan.
Loyiha ikkita qiziqarli obʼyekt bilan eʼtiborga loyiq.
Birinchisi — Birusniy prospektiga uch tomoni bilan chiqadigan bir qator toʻqqiz qavatli uylar. Uch tomonlari aka-uka Jarskiylar tomonidan apelsin rangidagi mozaika bilan bezatilgan. Toʻqqiz qavatlilar maishiy va madaniy xizmat obʼyektlari bloki bilan birlashtirilgan: oziq-ovqat va sabzavot doʻkoni, kafe, maishiy texnika doʻkoni, dorixona, kimyoviy tozalash, pochta, moda atelyesi va poyabzal hamda texnika taʼmirlash ustaxonalari. Shu blokda bir paytlar juda mashhur boʻlgan «Gʻuncha» bolalar kinoteatri ham joylashgan edi. Qurilish yillari — 1973–1977.
Ikkinchi oʻziga xos obʼyekt — tajriba tariqasidagi toʻrt qavatli 60 xonadonli uy boʻlib, unda 5 va 6 xonali kvartiralar va katta terrasalar mavjud. Meʼmorlarning fikriga koʻra, koʻp bolali oilalar uchun moʻljallangan bu kvartiralar mahalladagi «yerda yashash» sharoitlariga mos boʻlishi kerak edi. Keng terrasalar mahalla ichki hovlisini eslatardi — ularga supa qoʻyib, ovqat tayyorlash mumkin edi. Bu yerga eski shahar mahallalaridan koʻchirilgan oilalar joylashtirilgan. Biroq loyiha tajriba sifatida qoldi va bir qator sabablarga koʻra seriyali rivojlanmadi.
Zayniddin bobo maqbarasi
Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxona
Mustaqillikning 20 yilligi (2011 yil) munosabati bilan Navoiy ko‘chasida qurilgan «Ma’rifat markazi...

Bogkucha Housing Estate (former Ts-27)
The distinctive buildings of the Bogkucha housing estate were designed by architects G. Korobtsev, S. Adylov, I. Koptelova, L. Adamov and A. Mukhamedshin, with engineers T. Shakhsvaryan and Ye. Chincheva.
The project is remarkable for two objects.
The first is a row of nine-storey blocks whose end façades face Birusniy Avenue. These ends are decorated with orange-toned mosaics by the Zharsky brothers. The nine-storey buildings are connected by a low block containing everyday and cultural services: grocery and vegetable shops, a café, household appliance store, pharmacy, dry-cleaner, post office, fashion atelier, and workshops for shoe and appliance repair. This same block once housed the very popular “Guncha” children’s cinema. Construction period: 1973–1977.
The second unusual object is an experimental four-storey 60-apartment building with 5- and 6-room flats and large terraces. According to the architects’ concept, these apartments for large families were intended to replicate the living conditions “on the ground” typical of traditional mahallas. The spacious terraces evoked mahalla courtyards — one could place topchans there and cook food. Families relocated from old-city mahallas slated for demolition were settled here. However, the project remained experimental and was not developed further for a number of reasons.
High-Rise Buildings on Hamid Alimjan Square
Once, this place was called Asakin Square — a major transport hub and one of the city’s main landma...
The Dome of Chorsu Bazaar
Numerous publications link the modern use of traditional domes to the ideas of architect Andrey Kos...