NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tangalar kolleksiyasini namoyish etish uchun koʻrgazma zali qurilgan.
«Toshgiprogor» instituti loyihasida Rossiya, Yevropa mamlakatlari va AQSh galereya meʼmorchiligi tajribasi hisobga olingan. 3,5 ming kvadrat metr ekspozitsiya maydoni 15 ta zalga boʻlingan, bu koʻrgazma maydonini oqilona tashkil etishga imkon beradi.
Bino pardozlashida milliy anʼanalar va Samarqand, Buxoro va Xiva meʼmoriy qonunlari qoʻllanilgan.
Keng joylashtirilgan ustunlar bilan fasad tantanali koʻrinish yaratadi. Bezashda “karimovcha” uslubining belgilari namoyon boʻlgan: oq devorlar, qora oynalar va granit poydevor.
Birinchi qavatda ikkita katta yon zallar va markaziy dumaloq zal joylashgan boʻlib, u yerda koʻrgazmalar ochilish marosimlari oʻtkaziladi. Tabiiy yoritish va qandil bilan ochiq atrium ikkinchi qavatgacha davom etadi, u yerda markaziy zalni 10 ta kichik zallar oʻrab turadi.
Oʻn yildan ortiq mavjudligi davomida Galereya poytaxt madaniy hayotida markaziy oʻrinlardan birini egallagan.
Temir yoʻl oʻquv yurti
Markaziy bogʻ (sobiq Telman nomidagi bogʻ) roʻparasida joylashgan, oʻziga xos turkiston meʼmorchil...
Beshagʻoch maydonidagi uylar
Beshagʻoch maydonidagi chiroyli toʻrt qavatli uylar 50-yillarning boshida meʼmorlar Mitxat Bulatov ...
«Samarqand» choyxonasi
«Samarqand» choyxonasi 1975-yilda Samarqand-Darvaza koʻchasida qurilgan.Meʼmor — S. Sutyagin, muhan...
Taras Shevchenko turistik ko‘chasi
Uzunligi 226 metr bo‘lgan turistik ko‘cha Toshkent markazida — Said Baraka ko‘chasi kesishmasidan ...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Ташкентские куранты
Куранты на сквере одна из достопримечательностей столицы. Часы из разрушенной ратуши в городке Вост...
Кауфманский приют
Здание Союза писателей Узбекистана
Красивое здание в самом начале проспекта Мусткиллик (бывшая улица Пушкинская) построено в 1940 году...
Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стек...