Unda Oliy Majlisi Senatining Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Eshmuratov Abdulxakim Xushbokovich, hududiy kengash a’zolari, tuman hokimlari, OAV vakillari hamda Toshkent shahar hokimining Komplayens va korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘yicha o‘rinbosari M. Mirxamidov ishtirok etdi.
🛡Yig‘ilish davomida Toshkent shahrida korrupsiyaning oldini olish borasida amalga oshirilgan ishlar, “E-qaror” tizimidagi ochiqlik masalalari, rasmiy axborot resurslari faoliyati, “Ochiqlik indeksi” ko‘rsatkichlari hamda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar muhokama qilindi.
🧠 Shuningdek, ochiqlikni ta’minlash, davlat organlari faoliyatida shaffoflikni kuchaytirish va aholi bilan muloqot mexanizmlarini yanada takomillashtirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.

В заседании приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Эшмуратов Абдулхаким Хушбокович, члены территориального совета, хокимы районов, представители СМИ, а также заместитель хокима города Ташкента по комплаенсу и внутреннему антикоррупционному контролю М. Мирхамидов.
🛡В ходе заседания были рассмотрены вопросы предупреждения коррупции в столице, обеспечения открытости решений в системе «E-qaror», деятельности официальных информационных ресурсов, показателей «Индекса открытости», а также меры по усилению общественного контроля.
🧠 Отдельное внимание было уделено вопросам повышения прозрачности деятельности государственных органов, совершенствования механизмов диалога с населением и обеспечения открытости.