Yakkasaroy tumanida piyodalar xavfsizligini ta’minlash masalasi deputatlik so‘rovi orqali ko‘tarildi
🏛 Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashi deputati Vasila Alimova tomonidan Toshkent shahar IIBB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i M.Adilov nomiga deputatlik so‘rovi yuborildi.
📝 Mazkur deputatlik so‘rovi Yakkasaroy tumani “Muqimiy” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi tomonidan bildirilgan murojaatlar asosida shakllantirilgan. Aholi murojaatlarida fuqarolar xavfsizligini ta’minlash, ayniqsa piyodalar uchun qulay va xavfsiz sharoit yaratish zarurligi ta’kidlangan.
📍 O‘rganishlar davomida “Muqimiy” MFY hududidagi Saddi Sirojiddinova ko‘chasida joylashgan Jome’ masjidi oldida, shuningdek Saddi Sirojiddinova va Komil Yashin ko‘chalari kesishmasida piyodalar harakati yuqori ekani hamda ushbu hududlarda yo‘l-transport hodisalari yuzaga kelish ehtimoli mavjudligi qayd etilgan.
🔎 Shu munosabat bilan deputatlik so‘rovida mazkur hududlarda piyodalar o‘tish yo‘laklarini belgilovchi 1.14.1 va 1.14.2 yo‘l chiziqlarini chizish, shuningdek piyodalar o‘tish joylarini ko‘rsatuvchi 5.16.1 va 5.16.2 yo‘l belgilarini o‘rnatish orqali aholi uchun xavfsiz muhit yaratish masalasini o‘rganib chiqish so‘ralgan.
🗣 Deputatlik so‘rovida ko‘tarilgan masalalar yuzasidan tegishli tashkilot tomonidan o‘rganish o‘tkazilib, amalga oshiriladigan ishlar hamda ularning natijalari bo‘yicha 10 kun muddatda asoslantirilgan ma’lumot taqdim etish talabi qo‘yildi. Mazkur masalalar deputat tomonidan nazoratga olingan.

Вопрос обеспечения безопасности пешеходов в Яккасарайском районе поднят через депутатский запрос
🏛 Депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Васила Алимова направила депутатский запрос начальнику Управления безопасности дорожного движения ГУВД города Ташкента М. Адилову.
📝 Данный депутатский запрос сформирован на основе обращений жителей махалли «Мукимий» Яккасарайского района. В обращениях граждан подчёркивалась необходимость обеспечения безопасности жителей, в частности создания удобных и безопасных условий для пешеходов.
📍 В ходе изучения было отмечено, что в районе мечети Жоме на улице Садди Сироджиддинова, а также на перекрёстке улиц Садди Сироджиддинова и Камила Яшина наблюдается высокая интенсивность пешеходного движения и существует вероятность возникновения дорожно-транспортных происшествий.
🔎 В связи с этим в депутатском запросе предложено изучить вопрос создания безопасной среды для населения путём нанесения дорожной разметки 1.14.1 и 1.14.2, обозначающей пешеходные переходы, а также установки дорожных знаков 5.16.1 и 5.16.2, указывающих места перехода.
🗣 По поднятым в депутатском запросе вопросам соответствующей организации поручено провести изучение и в течение 10 дней предоставить обоснованную информацию о планируемых работах и их результатах. Данные вопросы взяты депутатом на контроль.